Природоматематически науки
Начало Природомате- матически науки

Природоматематически науки
ДАНИЕЛА ИВАНОВА - ЛАУРЕАТ на национална олимпиада по биология и здравно образование в страната. ПДФ Печат Е-мейл

microscopes-purple-collage

В проведеният в два тура на 24-25 април в Кюстендил, финален кръг на Националната олимпиада по биология и здравно образование дванадесетокласничката на СОУ”Вичо Грънчаров” с ръководител Даниела Хинкова - Даниела Иванова се пребори с голямата конкуренция и стана една от първите оставяйки след себе си дори възпитаници на национална и приодо-математически гимназии.

Лауреатското и звание  и сертификата са заслужен успех за девойката и отваря вратите във всички български университети с тази насоченост.

Пълният отличен успех на Даниела и новото завоевание и дава право да бъде претендент за Национална диплома, която се дава на най заслужили ученици.

На заседание на Националната комисия за организиране и провеждане на олимпиадата по биология и здравно образование състояло се на  13.04.2010 г. в състав: доц. д-р Мариела Оджакова, доц. д-р Юлияна Атанасова, доц. д-р Тренка Аргирова, гл. ас. Илиян Илиев, н.с. д-р Албена Йорданова и на основание на резултатите, получени при арбитриране на писмените работи на учениците от Областния кръг на олимпиадата, определи за национално класиране  56 ученика, от които две момичета ще представят великотърновски регион. Радостния факт е представянето на Даниела Иванова от СОУ ”Вичо Грънчаров” – Горна Оряховица, която с 87,60 точки заема почетното 20 място в списъка на класираните от цяла България и е на 0,60стотни преднина от девойката от ПМГ, която е втората представителка на региона.

 
Резултати от проведени математически състезания и олимпиади: ПДФ Печат Е-мейл

Най-старателните и трудолюбиви ученици заеха първите места в проведените национални математически състезания.
Те донесоха много грамоти, което говори за добрата работа по математика в училището ни. На олимпиадата също се представиха добре.
„Черноризец Храбър” :
1място- Иван Кунев 7а клас
3 място-Койчо Койчев 6 клас
6 място-Николай Киров 6 клас
„Коледно математическо състезание”:
1място-Иван Кунев 7а клас
5място-Траяна Владимирова 7б клас
1място –Даниела Иванова 9а клас
3място-Елена Мирянова 9а клас
5място-Силвия Мирчева 10а клас
“Великденско състезание”:
8 клас - Деница Минчева- 4 място;
9а клас - Даниела Иванова- 1 място;
- Елена Мирянова- 2 място;
11 клас -Михаил Владимиров- 6 място;
Николай Кирилов от 6а клас участва в задочна школа по математика към института по математика и информатика. Получи грамота за отлично представяне. 8)Участия в състезания и олимпиади.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
Резултати от проведени математически състезания и олимпиади: най-старателните и трудолюбиви ученици заеха първите места в проведените национални математически състезания. Те донесоха много грамоти, което говори за добрата работа по математика в училището ни. На олимпиадата също се представиха добре. „Черноризец Храбър” : 1място- Иван Кунев 7а клас 3 място-Койчо Койчев 6 клас 6 място-Николай Киров 6 клас „Коледно математическо състезание”:
1място-Иван Кунев 7а клас
5място-Траяна Владимирова 7б клас
1място –Даниела Иванова 9а клас
3място-Елена Мирянова 9а клас
5място-Силвия Мирчева 10а клас
“Великденско състезание”:
8 клас - Деница Минчева- 4 място;
9а клас - Даниела Иванова- 1 място;
Елена Мирянова- 2 място;
11 клас -Михаил Владимиров- 6 място;
Николай Кирилов от 6а клас участва в задочна школа по математика към института по математика и информатика.
Получи грамота за отлично представяне.
8)Участия в състезания и олимпиади по физика.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
На 11 ноември 2006 г. в град Севлиево се проведе национално състезание “ Физика на сцената “.
Участваха 5 ученика, които (изучават уч.съдържание за 8 клас) изработиха презентации по физика от раздел ” Астрономия”. За доброто си представяне получиха грамоти. За деветият национален конкурс
“Космосът-настояще и бъдеще на човеството” на 24 май 2007 г. изпратихме до Фондация “Еврика” : -графична рисунка, създадена с помощта на компютър-Лъчезар от 11 в клас;
-рисунки на ученици от 5 а и 5 в клас;
-литературна творба-есе-Надежда Панайотова от 10 б клас;
-сайт “Астрономия 11 клас “-Николай Маринов и Пламен Борисов от 11 б клас;
като очакваме резултати от класирането.
За втори кръг на олимпиадата по физика се класираха 10 ученика.
8)Участия в състезания и олимпиади по химия.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
След проведения Областен кръг на Олимпиадата по химия, ученичката Мария Атанасова Симеонова, от 7 "Б клас, се класира на второ място в областта..
8)Участия в състезания и олимпиади по биология.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
Даниела Хинкова:
1)3-5.11.2006г.-Пето национално състезание по природни науки и екология-гр. Добрич
участие с проект-презентация за пречиствателната станция
2)23-25.03.2007г.-конкурс “Водата извор на живот “-гр. Бургас-участие с проекти за водата с ученици от 5 а клас
3)1-7.04.2007г.-участие с 9 б клас в залесителна акция, послучай седмицата на гората. Залесяването бе извършено в паркова местност в гр. Горна Оряховица.
4)26-29.04.2007г.-участие с рисунки на ученици от 9 б клас в конкурс “За хляба наш”-гр.Благоевград . 5)17-19.05.2007г.-Седмо национално състезание по Биология –гр. Габрово участие с ученичка от 9 а клас, класирана на 1 място на областния кръг на олимпиадата по биология.
6)Участие в дискусионна среща в гр. Велико Търново на тема: “Кои са основните проблеми и преоритети в областта на водите в басейна на р. Янтра .
7)1-3.06.2007г.-участие вс проект-презентация в Международния екофорум-гр. Силистра –резервата “Сребърна” с ученици от 9 б клас.

MO “Природоматематически науки”

Математика:
1.Веселина Славчева:
1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади:
- Областно състезание “ Черноризец Храбър”:
1 място- Георги Иванов- 8 клас
1 място- Силвия Петрова- 9 клас
- Коледно математическо състезание:
1 място- Георги Иванов – 8 клас
1 място- Благовеста Кукова- 9 клас
6 място- Елена Мирянова- 10 клас
3 място- Николай Гоцев- 12 клас
5 място- Благовест Трифонов- 12 клас
6 място- Михаил Владимиров- 12 клас
- Великденско математическо състезание:
2 място- Георги Иванов – 8 клас
- Класирани за областен кръг на Олимпиадата:
10 и 12 клас по 1 ученик.
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
3. Външно оценяване по математика 5 клас
4. Проверки на олимпиада общински кръг
5. Отлично представяне на учениците от 12Б клас на ДЗИ по математика
6. Отлично представяне на учениците от 12Б клас на предварителните изпити
7. Провеждане на консултации в 8 и 9 клас
8. Председател на комисиите за изпити на ученици на самостоятелна форма на обучение.
9. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област
2.Валентина Дамянова:
1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади:
- Областно състезание “ Черноризец Храбър”:
6 място- Иван Досев-6 клас
- Математическо състезание “Европейско кенгуру”:
1 място- Теодор Цачев- 6 клас
3 място- Александрина Гечева- 6 клас
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
3. Външно оценяване по математика 5 клас
4. Провеждане на консултации в 6, 7, 8 и 12 клас
5. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област

3. Росица Йосифова: 1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади: - Коледно математическо състезание:
4 място- Николай Киров- 7 клас
6 място- Йордан Йовков- 11 клас
- Великденско математическо състезание:
2 място- Николай Киров- 7 клас
1 място- Силвия Мирчева- 11 клас
- Математическо състезание “Европейско кенгуру”:
2 място- Николай Киров- 7 клас
1 място- Силвия Мирчева- 11 клас
- Областен кръг на Олимпиадата:
2 място- Николай Киров- 7 клас
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
3. Външно оценяване по математика 5 клас
4. Провеждане на консултации в 7 и 11 клас
5. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област

4.Севдалина Арабаджиева:
1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади:
- Великденско математическо състезание:
1 място- Мария Великова- 5 клас
- Математическо състезание “Европейско кенгуру”
2 място- Мария Великова- 5 клас
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
4. Провеждане на консултации в 5 и 6 клас
5. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област

Физика

Ваня Рускова:
1. Участие в областното Великденско математическо състезание :
3 място- Койчо Койчев- 7 клас
2. Външно оценяване по Човекът и природата 5 клас
3. Проверки на олимпиада по физика общински кръг – класирани 7 ученика за областен кръг
4. Провеждане на консултации по математика- 7 клас и по физика 9-11 клас
5. Председател на комисиите за изпити на ученици на самостоятелна форма на обучение и поправителни сесии.
6. Работа с ученици по презентации- отлично представяне в Шумен и Пловдив.
7. Разработка и защита на презентации в часовете по физика с ученици от:
9 клас на теми от астрономията;
10 клас на теми от електромагнитни вълни и приложението им;
11 клас на теми от елементарни частици ;
12 клас на теми от астрономията.
Като използвах интерактивни методи на представянето им, работа в екип и приложение на информационните технологии в процеса на обучение.
8. Грамота за научно консултанство на проект, представен на:
- Осма Ученическа конференция – гр. Пловдив;
- 37ма Пролетна конференция на СМБ- Боровец.
9. Подготовка и участие в национални дейности “Астро парти 2008”- с.Байкал с участие и на делегация от учители и ученици от колеж от Румъния.
- Връчен сертификат за стимулиране и развитие у младите хора интерес към астрономията и астрономическите наблюдения.

Биология

Даниела Хинкова:
1.Отбелязване на 1.12.- Световен ден за борба със СПИН, съвместно с мед.фелдшер в училище и център “Мария”- гр.Г.О.Осигурени бяха рекламни материали, които учениците от 10б клас раздаваха на свои съученици.
2. Честване на 22.04.- Световен ден на земята
3. Участие с приложна творба и разработка в конкурса , посветен на “Ден на река Дунав”
4. Изработване, събиране и препариране на сбирка от насекоми с ученици от 7 клас
5. Провеждане на общински кръг на олимпиада- класирани 6 ученика за областен кръг
6.Участие в областен кръг на олимпиадата:
1 място- Даниела Иванова- 10 клас;
5 място- Елена Мирянова- 10 клас.
7. Участие в международен проект “ Рециклирането на отпадъците в нашия град”, съвместно с ученици от италиански колеж в гр. Болоня. По проекта работят ученици от 10а, 11а и 11б клас.
8. Курс на обучение: “ Природни науки и екология” и “Физика” за учебния предмет в 6 клас Човекът и природата.
9. Спечелен конкурс “1000 степендии” съвместно с ученичката Даниела Иванова от 10а клас към фондация .......................

Химия и Човекът и природата

Мариана Божинова :
1.Организирани kонсултации в различни дни, поотделно, за всички класове, в зависимост от учебния предмет.
2. През месец май бе проведено външно оценяване на знанията на учениците от 5 клас върху учебното съдържание от цялата учебна година. Резултатите по учебния предмет „Човекът и природата” по паралелки са мн. Добри.
3. Използването на информационните технологии в обучението провокира познавателната активност на учениците, ангажира свободното им време в търсене на научна информация, осигурява повишен интерес към знанието и съчетава приятното с полезното.
4. Постоянната връзка и разговори с родителите осигуряват навременна информация за обучението и възпитанието на децата им и създават възможност за прилагане на съответни мерки за контрол и корекция.

Стефка Берекетова:
1. Провеждане на консултации от 7 до 11 клас
2. Член на комисиите за изпити на ученици на самостоятелна форма на обучение и поправителни сесии.
3. Външно оценяване по Човекът и природата- 5 клас.

На 1.11.2007 г. в гр.София с диплом бе награден ученика Тодор Петров 6а клас, който участва с рисунка в Деветият национален конкурс “Космосът-настояще и бъдеще на човеството” към Фондация “Еврика” .
Наградата му бе връчена лично от българския космонавт-Георги Иванов.
Интересът на учениците по астрономия от учебните часове се доразвива при участието им в „Астро парти 2008”,
което се проведе на 16-17 май в с. Байкал, обл. Плевен.


Участници бяха Елена Мирянова 10А и Тодор Бъчваров 11А клас.
След практическо занятие – работа със звездна карта и работа с оптически уреди учениците имаха наблюдателно
нощно време-ротация на групите по наблюдателните центрове.

На следващият ден се извърши - наблюдение на водолюбиви птици /площадка за наблюдение на птиците пред“Хижа Байкал”/ .


Връчване на сертификати oт практическо занятие, съзвездия и работа с оптически уреди и за “Любител астроном” на учениците.
Учителката г-жа В. Рускова получи сертификат за стимулиране и развиване у младите хора интереса към астрономията и астрономическите наблюдения.

Месец декември 2007 г. в гр.Шумен и януари 2008 г. в гр.Пловдив ученици от учениците от 12б клас : Михаил Владимиров и Йордан Кърджилов достойно представиха и защитиха сайт по физика 9 клас “Електричество и електрични вериги “,
като бяха включени всички уроци от раздела със съответните изисквания за представянето на един урок : теория, схеми, задачи, задачи за упражнение и тест.

 


Страница 3 от 3