Начало Природомате- матически науки

Природоматематически науки
Необикновен час на класа в СОУ „Вичо Грънчаров” ПДФ Печат Е-мейл

111 IMG 9448Десетокласниците от СОУ "Bичо Грънчаров" проведоха своя час на класа в Районен съд - Горна Оряховица, в присъствието на Директора - г-жа Николинка Попйорданова, класния ръководител - Росица Петрова, съдии, съдебни служители.

В симулативен процес те демонстрираха знания, усвоени от образователна програма "Съдебна власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури."

Денят на Конституцията и юриста е 16 април и традиционно се провежда Ден на отворените врати. Часът на класа, проведен на 15 април 2016 година от 9:00 часа, е част от Програмата за Деня на отворените врати и елемент от пилотната образователна програма.

При изключителен интерес премина симулативният процес. Учениците се превъплътиха в различни роли. Пламена Пламенова - съдия, Ивелина Иванова - прокурор, Илиян Енчев - адвокат, Георги Бориславов - подсъдим, Мария Касърова и Нели Бъчварова - съдебни заседатели, Тодор Тодоров - вещо лице. Анелия Антонова, Валерия Тошкова, Габриела Цвяткова, Йоанна Вачева, Красимир Алексиев, Невелин Недев -свидетели по делото.

Председателят на съда - Павлина Тонева, запозна учениците с историята на съда, неговата структура, видовете дела, които се разглеждат, дейността на съдиите и съдебните служители.

Районният прокурор - Тодор Баланов, представи дейността на Районна прокуратура - Горна Оряховица и обясни функциите на прокурора. В разговора се включи и заместник - председателят - Еманоел Вардаров, който отговори на поставените от участниците въпроси.

Учениците разгледаха съдебните зали, службите на съда и Районна прокуратура.

Обучението постигна своите цели. Повиши правната култура на десетокласниците и знанията им за ролята и функциите на отделните органи на съдебната власт.

 
Математици с награди в „Математика без граници” ПДФ Печат Е-мейл

matematika bez granici malkiПриключи третият кръг на I Международен турнир „Математика без граници”.В него участваха ученици от 31 страни (Афганистан, Армения, Азербайджан, Австралия, Беларус, Бразилия, България, Германия, Грузия, Гърция, Индия, Индонезия, Казахстан, Китай, Корея, Либия, Малайзия, Мексико, Молдова, Русия, Швейцария, Таджикистан, Туркменистан, Украйна, САЩ, Узбекистан, Турция, Филипините, Финландия, Франция, Япония) и се състезават по решаване на математически задачи в седмицата (22-27 април 2014 г.) в пролетен кръг на турнира Математика без граници.

matematika bez gr- golemiПриемете нашата сърдечна благодарност за доверието да работите с нас, за интереса и ентусиазма, с който се включихте в нашия проект и доставихте радост на Вашите ученици и техните близки.” - От организаторите

В училището имаме 2 златни, 1 сребърен  и 2 бронзови медали, а всички 40 участници получиха грамоти за своето много добро представяне.

 
Даниела Иванова -„Национална диплома” на МОМН ПДФ Печат Е-мейл

1111_IMG_4944Педагогическият съвет на СОУ „Вичо Грънчаров”, град Горна Оряховица, община Горна Оряховица, област Велико Търново,  предложи за награждаване с почетното отличие „Национална диплома” на МОМН Даниела Иванова за следните постижения

  1. -Отличен 6,00 успех от Дипломата за средно образование;
  2. -Лауреат на XXXV Национална олимпиада по биология и здравно образование, 2010 година;
  3. -Сертификат за участие в XXXV Национална олимпиада по биология и здравно образование, 2010 година;
  4. -Сертификат за участие в Национален кръг на олимпиадата по английски език 2010г.
  5. -за Vто място - „Призово класиране на Национален кръг на Националната олимпиада по Английски език, 2010 година ;
  6. -Сертификат отUniversity of Cambridge ESOL Examination, ниво Grаde A;
  7. -Диплома за I място в училищния конкурс за есе на английски език, посветен на Деня на толерантността по календара на ЮНЕСКО;
 
ДАНИЕЛА ИВАНОВА - ЛАУРЕАТ на национална олимпиада по биология и здравно образование в страната. ПДФ Печат Е-мейл

microscopes-purple-collage

В проведеният в два тура на 24-25 април в Кюстендил, финален кръг на Националната олимпиада по биология и здравно образование дванадесетокласничката на СОУ”Вичо Грънчаров” с ръководител Даниела Хинкова - Даниела Иванова се пребори с голямата конкуренция и стана една от първите оставяйки след себе си дори възпитаници на национална и приодо-математически гимназии.

Лауреатското и звание  и сертификата са заслужен успех за девойката и отваря вратите във всички български университети с тази насоченост.

Пълният отличен успех на Даниела и новото завоевание и дава право да бъде претендент за Национална диплома, която се дава на най заслужили ученици.

На заседание на Националната комисия за организиране и провеждане на олимпиадата по биология и здравно образование състояло се на  13.04.2010 г. в състав: доц. д-р Мариела Оджакова, доц. д-р Юлияна Атанасова, доц. д-р Тренка Аргирова, гл. ас. Илиян Илиев, н.с. д-р Албена Йорданова и на основание на резултатите, получени при арбитриране на писмените работи на учениците от Областния кръг на олимпиадата, определи за национално класиране  56 ученика, от които две момичета ще представят великотърновски регион. Радостния факт е представянето на Даниела Иванова от СОУ ”Вичо Грънчаров” – Горна Оряховица, която с 87,60 точки заема почетното 20 място в списъка на класираните от цяла България и е на 0,60стотни преднина от девойката от ПМГ, която е втората представителка на региона.

 
Резултати от проведени математически състезания и олимпиади: ПДФ Печат Е-мейл

Най-старателните и трудолюбиви ученици заеха първите места в проведените национални математически състезания.
Те донесоха много грамоти, което говори за добрата работа по математика в училището ни. На олимпиадата също се представиха добре.
„Черноризец Храбър” :
1място- Иван Кунев 7а клас
3 място-Койчо Койчев 6 клас
6 място-Николай Киров 6 клас
„Коледно математическо състезание”:
1място-Иван Кунев 7а клас
5място-Траяна Владимирова 7б клас
1място –Даниела Иванова 9а клас
3място-Елена Мирянова 9а клас
5място-Силвия Мирчева 10а клас
“Великденско състезание”:
8 клас - Деница Минчева- 4 място;
9а клас - Даниела Иванова- 1 място;
- Елена Мирянова- 2 място;
11 клас -Михаил Владимиров- 6 място;
Николай Кирилов от 6а клас участва в задочна школа по математика към института по математика и информатика. Получи грамота за отлично представяне. 8)Участия в състезания и олимпиади.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
Резултати от проведени математически състезания и олимпиади: най-старателните и трудолюбиви ученици заеха първите места в проведените национални математически състезания. Те донесоха много грамоти, което говори за добрата работа по математика в училището ни. На олимпиадата също се представиха добре. „Черноризец Храбър” : 1място- Иван Кунев 7а клас 3 място-Койчо Койчев 6 клас 6 място-Николай Киров 6 клас „Коледно математическо състезание”:
1място-Иван Кунев 7а клас
5място-Траяна Владимирова 7б клас
1място –Даниела Иванова 9а клас
3място-Елена Мирянова 9а клас
5място-Силвия Мирчева 10а клас
“Великденско състезание”:
8 клас - Деница Минчева- 4 място;
9а клас - Даниела Иванова- 1 място;
Елена Мирянова- 2 място;
11 клас -Михаил Владимиров- 6 място;
Николай Кирилов от 6а клас участва в задочна школа по математика към института по математика и информатика.
Получи грамота за отлично представяне.
8)Участия в състезания и олимпиади по физика.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
На 11 ноември 2006 г. в град Севлиево се проведе национално състезание “ Физика на сцената “.
Участваха 5 ученика, които (изучават уч.съдържание за 8 клас) изработиха презентации по физика от раздел ” Астрономия”. За доброто си представяне получиха грамоти. За деветият национален конкурс
“Космосът-настояще и бъдеще на човеството” на 24 май 2007 г. изпратихме до Фондация “Еврика” : -графична рисунка, създадена с помощта на компютър-Лъчезар от 11 в клас;
-рисунки на ученици от 5 а и 5 в клас;
-литературна творба-есе-Надежда Панайотова от 10 б клас;
-сайт “Астрономия 11 клас “-Николай Маринов и Пламен Борисов от 11 б клас;
като очакваме резултати от класирането.
За втори кръг на олимпиадата по физика се класираха 10 ученика.
8)Участия в състезания и олимпиади по химия.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
След проведения Областен кръг на Олимпиадата по химия, ученичката Мария Атанасова Симеонова, от 7 "Б клас, се класира на второ място в областта..
8)Участия в състезания и олимпиади по биология.Извънучилищни дейности и работа по проекти:
Даниела Хинкова:
1)3-5.11.2006г.-Пето национално състезание по природни науки и екология-гр. Добрич
участие с проект-презентация за пречиствателната станция
2)23-25.03.2007г.-конкурс “Водата извор на живот “-гр. Бургас-участие с проекти за водата с ученици от 5 а клас
3)1-7.04.2007г.-участие с 9 б клас в залесителна акция, послучай седмицата на гората. Залесяването бе извършено в паркова местност в гр. Горна Оряховица.
4)26-29.04.2007г.-участие с рисунки на ученици от 9 б клас в конкурс “За хляба наш”-гр.Благоевград . 5)17-19.05.2007г.-Седмо национално състезание по Биология –гр. Габрово участие с ученичка от 9 а клас, класирана на 1 място на областния кръг на олимпиадата по биология.
6)Участие в дискусионна среща в гр. Велико Търново на тема: “Кои са основните проблеми и преоритети в областта на водите в басейна на р. Янтра .
7)1-3.06.2007г.-участие вс проект-презентация в Международния екофорум-гр. Силистра –резервата “Сребърна” с ученици от 9 б клас.

MO “Природоматематически науки”

Математика:
1.Веселина Славчева:
1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади:
- Областно състезание “ Черноризец Храбър”:
1 място- Георги Иванов- 8 клас
1 място- Силвия Петрова- 9 клас
- Коледно математическо състезание:
1 място- Георги Иванов – 8 клас
1 място- Благовеста Кукова- 9 клас
6 място- Елена Мирянова- 10 клас
3 място- Николай Гоцев- 12 клас
5 място- Благовест Трифонов- 12 клас
6 място- Михаил Владимиров- 12 клас
- Великденско математическо състезание:
2 място- Георги Иванов – 8 клас
- Класирани за областен кръг на Олимпиадата:
10 и 12 клас по 1 ученик.
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
3. Външно оценяване по математика 5 клас
4. Проверки на олимпиада общински кръг
5. Отлично представяне на учениците от 12Б клас на ДЗИ по математика
6. Отлично представяне на учениците от 12Б клас на предварителните изпити
7. Провеждане на консултации в 8 и 9 клас
8. Председател на комисиите за изпити на ученици на самостоятелна форма на обучение.
9. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област
2.Валентина Дамянова:
1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади:
- Областно състезание “ Черноризец Храбър”:
6 място- Иван Досев-6 клас
- Математическо състезание “Европейско кенгуру”:
1 място- Теодор Цачев- 6 клас
3 място- Александрина Гечева- 6 клас
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
3. Външно оценяване по математика 5 клас
4. Провеждане на консултации в 6, 7, 8 и 12 клас
5. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област

3. Росица Йосифова: 1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади: - Коледно математическо състезание:
4 място- Николай Киров- 7 клас
6 място- Йордан Йовков- 11 клас
- Великденско математическо състезание:
2 място- Николай Киров- 7 клас
1 място- Силвия Мирчева- 11 клас
- Математическо състезание “Европейско кенгуру”:
2 място- Николай Киров- 7 клас
1 място- Силвия Мирчева- 11 клас
- Областен кръг на Олимпиадата:
2 място- Николай Киров- 7 клас
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
3. Външно оценяване по математика 5 клас
4. Провеждане на консултации в 7 и 11 клас
5. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област

4.Севдалина Арабаджиева:
1. Участия на ученици във всички математически сътезания и Олимпиади:
- Великденско математическо състезание:
1 място- Мария Великова- 5 клас
- Математическо състезание “Европейско кенгуру”
2 място- Мария Великова- 5 клас
2. Провеждане на курс по математика за 7 клас
4. Провеждане на консултации в 5 и 6 клас
5. Грамота връчена от кмета на община Г.О. за постигнати високи резултати в обучението на учениците по математика и за активна дейност в културно- образоватаелната област

Физика

Ваня Рускова:
1. Участие в областното Великденско математическо състезание :
3 място- Койчо Койчев- 7 клас
2. Външно оценяване по Човекът и природата 5 клас
3. Проверки на олимпиада по физика общински кръг – класирани 7 ученика за областен кръг
4. Провеждане на консултации по математика- 7 клас и по физика 9-11 клас
5. Председател на комисиите за изпити на ученици на самостоятелна форма на обучение и поправителни сесии.
6. Работа с ученици по презентации- отлично представяне в Шумен и Пловдив.
7. Разработка и защита на презентации в часовете по физика с ученици от:
9 клас на теми от астрономията;
10 клас на теми от електромагнитни вълни и приложението им;
11 клас на теми от елементарни частици ;
12 клас на теми от астрономията.
Като използвах интерактивни методи на представянето им, работа в екип и приложение на информационните технологии в процеса на обучение.
8. Грамота за научно консултанство на проект, представен на:
- Осма Ученическа конференция – гр. Пловдив;
- 37ма Пролетна конференция на СМБ- Боровец.
9. Подготовка и участие в национални дейности “Астро парти 2008”- с.Байкал с участие и на делегация от учители и ученици от колеж от Румъния.
- Връчен сертификат за стимулиране и развитие у младите хора интерес към астрономията и астрономическите наблюдения.

Биология

Даниела Хинкова:
1.Отбелязване на 1.12.- Световен ден за борба със СПИН, съвместно с мед.фелдшер в училище и център “Мария”- гр.Г.О.Осигурени бяха рекламни материали, които учениците от 10б клас раздаваха на свои съученици.
2. Честване на 22.04.- Световен ден на земята
3. Участие с приложна творба и разработка в конкурса , посветен на “Ден на река Дунав”
4. Изработване, събиране и препариране на сбирка от насекоми с ученици от 7 клас
5. Провеждане на общински кръг на олимпиада- класирани 6 ученика за областен кръг
6.Участие в областен кръг на олимпиадата:
1 място- Даниела Иванова- 10 клас;
5 място- Елена Мирянова- 10 клас.
7. Участие в международен проект “ Рециклирането на отпадъците в нашия град”, съвместно с ученици от италиански колеж в гр. Болоня. По проекта работят ученици от 10а, 11а и 11б клас.
8. Курс на обучение: “ Природни науки и екология” и “Физика” за учебния предмет в 6 клас Човекът и природата.
9. Спечелен конкурс “1000 степендии” съвместно с ученичката Даниела Иванова от 10а клас към фондация .......................

Химия и Човекът и природата

Мариана Божинова :
1.Организирани kонсултации в различни дни, поотделно, за всички класове, в зависимост от учебния предмет.
2. През месец май бе проведено външно оценяване на знанията на учениците от 5 клас върху учебното съдържание от цялата учебна година. Резултатите по учебния предмет „Човекът и природата” по паралелки са мн. Добри.
3. Използването на информационните технологии в обучението провокира познавателната активност на учениците, ангажира свободното им време в търсене на научна информация, осигурява повишен интерес към знанието и съчетава приятното с полезното.
4. Постоянната връзка и разговори с родителите осигуряват навременна информация за обучението и възпитанието на децата им и създават възможност за прилагане на съответни мерки за контрол и корекция.

Стефка Берекетова:
1. Провеждане на консултации от 7 до 11 клас
2. Член на комисиите за изпити на ученици на самостоятелна форма на обучение и поправителни сесии.
3. Външно оценяване по Човекът и природата- 5 клас.

На 1.11.2007 г. в гр.София с диплом бе награден ученика Тодор Петров 6а клас, който участва с рисунка в Деветият национален конкурс “Космосът-настояще и бъдеще на човеството” към Фондация “Еврика” .
Наградата му бе връчена лично от българския космонавт-Георги Иванов.
Интересът на учениците по астрономия от учебните часове се доразвива при участието им в „Астро парти 2008”,
което се проведе на 16-17 май в с. Байкал, обл. Плевен.


Участници бяха Елена Мирянова 10А и Тодор Бъчваров 11А клас.
След практическо занятие – работа със звездна карта и работа с оптически уреди учениците имаха наблюдателно
нощно време-ротация на групите по наблюдателните центрове.

На следващият ден се извърши - наблюдение на водолюбиви птици /площадка за наблюдение на птиците пред“Хижа Байкал”/ .


Връчване на сертификати oт практическо занятие, съзвездия и работа с оптически уреди и за “Любител астроном” на учениците.
Учителката г-жа В. Рускова получи сертификат за стимулиране и развиване у младите хора интереса към астрономията и астрономическите наблюдения.

Месец декември 2007 г. в гр.Шумен и януари 2008 г. в гр.Пловдив ученици от учениците от 12б клас : Михаил Владимиров и Йордан Кърджилов достойно представиха и защитиха сайт по физика 9 клас “Електричество и електрични вериги “,
като бяха включени всички уроци от раздела със съответните изисквания за представянето на един урок : теория, схеми, задачи, задачи за упражнение и тест.

 


Страница 2 от 2