Фестивал на приятелството по проект "Единни и толерантни към интеграция", финансиран от Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства се проведе в ОУ"Св.Св.Кирил и Методий" с. Дончево вчера, 28.04.2018 г. Водеща организация по проекта е СУ "Вичо Грънчаров", Г. Оряховица, а училището в с. Дончево е партньор. Като домакини на събитието с питка и сол, учениците и учителите от ОУ "Св.Св.Кирил и Методий", с. Дончево с широко отворени сърца посрещнаха гостите, разказва директорът на учебното заведение Нели Атанасова. До този момент срещите бяха виртуални, но щом учениците от двете училища си стиснаха ръцете, стана ясно, че различието в цвета на кожата няма да попречи на приятелството им. Училищният двор грейна с усмивките на децата, огласи се от песните и танците им. С "Легенда за Рома" учениците от Дончево показаха таланта си на актьори, а танцьорското майсторство на децата от Г. Оряховица успя да накара всички да се хванат на хорото. Участниците в проекта от Горна Оряховица бяха подготвили картички на пирятелството, които подариха на своите нови приятели. направиха и дървото на приятелството, със залепени 102 детски ръчички, където вески написа своето име. Фестивалът на приятелството продължи с много песни и танци, със спортни игри и с непринудени разговори, с размяна на адреси, с много смях и детски закачки. Денят приключи с разходка в градски парк "Св. Георги" в Добрич. На раздяла децата си пожелаха да се срещнат пак. И това ще стане през следващата учебна година. Проектът е с продължителност 24 месеца и има време приятелството да укрепне.
Толерантността чрез опознаване на "другия" използвайки изкуствата е главната цел в реализацията на проекта. За да възпитатаваме в детето дух на толерантност, самите ние трябва да владеем и да формираме в него система от ценности, в основата на която стоят такива общи понятия, като съгласие, компромис, взаимно разбиране и търпимост, извинение, прошка, ненасилие, съчувствие, съпреживяване и др. От това, какъв тип възпитание преобладава в семейството и в училище зависи какъв ще стане човек като възрастен. Главния метод на възпитание в този случай е примерът и точно това постига проекта "Единни и толерантни към интеграция".
http://www.ndt1.com/article.php/20180430185319437
http://regnews.net/bg/ekip-na-su-vicho-grancharov-uchastva-vav-festival-na-priyatelstvoto-v-donchevo/#.WucCbqSFPcs |
В рамките на кампанията "Пролетни" четения, насърчаваща четенето сред учениците и стимулиране на интереса към книгата, се проведе среща с родителите на 2"А" клас под надслов "СРЕЩА НА ПОКОЛЕНИЯТА С КНИГА - В РЪКА". Децата слушаха с интерес увлекателния разказ на техните родители. Заедно извеждаха поуките от разказаното.Разговаряха за литературните герои и техните преживявания. Обсъждаха прочетените интересни детски книги, разговаряха за авторите им. Родителите споделиха интересни случки, свързани с тяхното детство, които оставиха траен спомен в децата.
Съвместното участие на родители и деца в различните мероприятия допринася за подобряване на общуването по различни теми.Благодаря на родителите!- Класен р-л: Зарка Гайдарова |
|
Специалната награда на журито в категория "Най-голямо пластмасово чудовище" бе присъдена днес на СУ "Вичо Грънчаров".
Творбата участва в обявения от РИОСВ гр.Велико Търново конкурс, посветен на Деня на Земята - 22 април. Той
премина под мотото "Нека спрем замърсяването с пластмаса". Целта на конкурса е да промени отношението на младите хора към консумацията,да постигне промяна в мисленето в посока предотвратяване и намаляване на отпадъците, тяхното рециклиране, оползотворяване и обезвреждане.
В същото време даде възможност за изява на творческите заложби на учениците и стимулира техния интерес към темата.
В осъществяването на нашата идея се включиха учениците от II "а" клас, които изработиха идейния проект, Михаил Еленски от I "в" клас,
осигурил най-много отпадъчни материали и София Георгиева и Никол Савова от IV "а" клас, които с помощта на своите класни ръководители изработиха гигантското пластмасово чудовище, високо над 1,70 м. Посланието на малките ученици беше ясно - "Пластмасата унищожава природата" и то,
заедно с мащабите на фигурата, впечатлиха компетентното жури.
На специална церемония днес в РИОСВ - Велико Търновоàнашите ученици получиха индивидуални награди и грамоти от директора на
регионалната инспекция Елена Стефанова и научиха интересни факти за употребата на пластмасата в световен мащаб. |
На 16.04.2018 г. в рамките на кампанията "Пролетни четения", насърчаваща четенето сред учениците и стимулиране на интереса към книгата, организирана от РУО гр. Велико Търново се проведе състезание между петите класове с преподавател Пепа Колева на тема: ,,Познавате ли българския празничен фолклорен календар?".
Двата класа участваха с отбори от по 6 ученици. Състезанието включваше три кръга. В първия кръг състезателите трябваше да познаят представения празник, а във втория кръг да разпознаят по време на кой празник се изпълняват обредните фолклорни песни. Третата задача беше творческа. Участниците представиха чрез своите илюстрации едни от най-тачените празници.
Журито в състав Сия Михайлова и Росица Генова стриктно следяха отговорите на отборите. Битката беше много оспорвана. Отборът на Vа клас успя да спечели състезанието с малко разлика. Състезателите получиха грамоти и аплодисментите на своите съученици |
|
Учениците от Vб клас на СУ "Вичо Грънчаров" отбелязаха Денят на Земята с открит урок в час на класа. Ванислав Коев, Ивайло Ленов, Жасмина Ленова и Кристимир Бъчваров подготвиха и представиха презентации. Активно участие в урока взеха и други ученици от класа. Изключителни емоции предизвикаха видео материалите.
Всяка година на 22 април се отбелязва Денят на Земята. Главната цел на съвременното екологично движение е да накара хората да се замислят за бъдещето на нашата планета и да се включат в дейности по опазване на околната среда. Деня на Земята се отбелязва от над половин милиард души от всички националности и вероизповедания. В последните десетилетия честването му спомогна за промяната на ценностите и приоритетите на цяло едно поколение. Осъществяват се дейности, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея.
Инициатори за честването на Денят на Земята са американците Гейлорд Нелсън и Денис Хейес. Гейлорд Нелсън през 1969 г. става свидетел на опустошенията на масивния петролен разлив в Санта Барбара, Калифорния и издига каузата за опазване на околната среда.
За първи път Ден на Земята се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. В България се сформира Национален комитет за Деня на Земята. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен. България се включва в отбелязването му през 1993 г. Днес в Световното движение са регистрирани в над 170 държави.
http://regnews.net/bg/petoklasnitsi-ot-su-vicho-grancharov-napraviha-otkrit-urok-za-denya-na-zemyata/#.WtnTXi5ubcs |

В град Велико Търново се проведе Национална конференция "Приобщаващи образователни практики"2018г. На нея директори, учители, логопеди, психолози от цялата страна презентираха свои добри практики, свързани с екипната работа и приобщаващото образование.
Особено внимание се обърна на приобщаващите практики, разкриващи нови възможности за привличане на родителите в училищния живот: "Професионална училищна общност с активното и равнопоставено участие на родителите", "Нетрадиционни родителски срещи.Интерактивна родителска среща на тема: "Какво е да си родител, ученик и учител в XXI век"; "Как училището може да си партнира с родителите, НПО, бизнеса и местната общност".
Истинско удоволствие беше общуването с хора, отдадени на работата с децата.Техните опит и стремеж към откривателство зареждат в оптимизъм и разкриват нови идеи за работа.
На тази конференция г-жа Славка Иванова представи училище "Вичо Грънчаров" с добра практика, свързана с "Националната стратегия за насърчаване на четенето и повишаване на грамотността", под надслов "Четящото влакче". В нея се акцентира върху привличане интереса на учениците към четенето и възможността да се използват различни подходи това да става по интересен и приятен за учениците начин.
Гост на тази конференция беше Ерин Макрайт -учител ментор на учители, САЩ, Грузия.Тя сподели идеи на тема:"Как да се случва ученето вътре в екипа. Професионална общност за учене и развитие".
Присъстващите колеги споделиха опит както в начален, така и в гимназиален етап и отнесоха със себе си нови идеи за работа, станаха част от един голям приобщен екип, извор на новото, на подкрепата, на желанието да откриваш нови.
"Скъпи колеги,
Благодаря Ви сърдечно за прекрасните презентации по време на конференцията. Тя имаше успех благодарение на Вас.
Благодаря Ви, че толкова сърцато и отдадено работите с българските деца и Ви благодаря за щедростта, с която споделяте своя труд, за да може повече хора да се докоснат до добри идеи и да имат успехи.
За мен и моите колеги беше истинско удоволствие да бъдем заедно. Надявам се, че и Вие сте се заредили с оптимизъм и нови сили така, както се заредихме ние и останалите участници в Конференцията. Прегледах обратните връзки и мога да Ви кажа, че буквално всяка една презентация беше спомената в тях.
Всички презентации и Материали от конференцията:http://priobshti.se/content/materiali-ot-nacionalna-konferenciya-priobshtavashti-obrazovatelni-praktiki-2018
Снимки от събитието:http://priobshti.se/gallery/konferenciya-praktiki-2018/snimki-ot-konferecniya-praktiki-2018-gr-veliko-turnovо.
Виктория Троянова -Център за приобщаващо образование |
|
|
|
|
Страница 63 от 155 |