В края на ноември в изпълнение на проект по договор БС-33.16-2-009/03.10.2017 г. с ЦОИДУЕМ - "Единни и толерантни към интеграция"се състоя кръгла маса в присъствие на медиите. Там бе разяснен смисълът на Проектното предложение, което е в съответствие със Стратегия за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства 2015-2020 г. на МОН, Програма за предоставяне на равни възможности за приобщаване на децата и учениците от уязвимите групи. Разисква се въпросът за неформалното образование и училищните извънкласни активности които спомагат и за образователна интеграция и развитие на аналитично и перспективно мислене, на емоционални нагласи за възприемане на реалността. Особено важно място в изграждането на личността заема социалното включване и развитието на социални умения и компетенции. Важен фактор за това са извънкласните дейности, които провокират положителна нагласа към различната културна специфика и стимулират междукултурното разбиране и общуване. Те спомагат за повишаване на европейското съзнание, правят участниците по-добри и отворени към света, с неговите интеркултурни различия и явления. Според присъстващите в децата и учениците ще се формират качества като толерантност, екипност и приемане на различията. За учителите е предвиденото специално обучение âИнтеркултурна компетентностâ и разработване на нови иновативни модели за работа с родителите. Новите знания ще бъдат разпространени на доброволен принцип към всички учители от училището и желаещите родители. Допълнителна положителна роля ще играе и въвеждането на новите технологии, защото двете училища - СУ "Вичо Гръначров"и ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", с. Дончево ще изградят нови умения за споделяне чрез видеоконферентна връзка. Чрез проектът "Единни и толерантни към интеграция" ще се разработи и реализира модел от взаимосвързани дейности, които биха могли да се използват от други училища за формиране на толерантност и умения за приемане на различните. Целите поставени с този проект от ръководството на училището са свързани и с преодоляване на агресията използвайки неформалното образование и всички негови инструменти. Пред екипа на двете училища предстои две годишна работа, много изяви, гостувания и съвместни инициативи за да се утвърди максимата, че всеки е отговорен за своите постъпки и толерантността е ключов момент в етиката на взаимоотношенията. |
Ученическите игри по тенис на маса за момичета 8- ми-10-ти клас, бяха проведени в зала "Никола Петров". Отборът ни срещна съперника от ПГХТ "Проф. д-р Асен Златаров". Нашият отбор игра в съревнование индивидуално и по двойки. При индивидуалната среща момичетата от СУ "Вичо Грънчаров" спечелиха индивидуалните срещи с нито един загубен гейм. При надпреварата по двойки момичетата повториха успеха с 3:0 гейма и успяха да се класират на първо място на общинско ниво от ученческите игри по тенис на маса. Това класира отборът ни на областно ниво където очакваме по трудни срещи и повече отбори от областта.
Успехи в следващата надпревара! |
|
Достъпът до информационните и комуникационни технологии (ИКТ) за съвременните деца е неразделна част от достъпа до образование. Електронизацията на учебния процес е ключов елемент на модерното училище, а навлизането на иновации, базирани на ИКТ, в системата на образованието оптимизира процеса на обучение и повишава неговата ефективност.
В изпълнение на одобрената от правителството Национална програма "Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование"2017 г. и във връзка с изпълнението на Плана за реализация на Стратегията за ефективно внедряване на ИКТ в образованието и науката (2014-2020 г.), СУ "Вичо Грънчаров" - Горна Оряховица спечели проект по Компонент 2 "Използване на съвременни методи за преподаване и създаване на електронно учебно съдържание и използване на електронни платформи". Така всички учители в училището имат възможност от използване на материали и иновативни уроци чрез сайта "Уча се", както и да ги прилагат през време на часовете за своите ученици. Това е нова форма за работа в училището. Осигурява модерни средства за достъп до образователни ресурси и обучение в системата на училищното образование, което дава отражение за по-лесно и добро усвояване на учебното съдържание от учениците. Сега пред училищното ръководство стои проблема с осигуряване за всички учители необходимата лична техника. |
В деня на християнското семейство ученици от СУ "Вичо Грънчаров" бяха наградени с медали от местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Децата, споделиха,че тази награда ги прави горди и още по-мотивирани, за да продължават да правят добро.
Призът "Вестители" на доброто 2017 те получиха за дръзката инициатива да ремонтират и обновят кабинета по история в училище.
Награда за техните усилия са постигнатия резултат и радостта в очите на учениците, които се обучават в училище. |
|
На 28.11.2017 година ученици от 8 а, 9 а, 10 а, 11 а и б класове на СУ "Вичо Грънчаров" взеха участие в интерактивна работилница в класната стая. Тя е посветена на уменията на 21-ви век. Представена беше презентация, показваща нагледно кои са ключовите умения, които всеки трябва да притежава, за да бъде успешен и конкурентноспособен на пазара на труда. Работа в екип, комуникативни умения, емоционална интелигентност, дигитални умения, личностно развитие, критично мислене и креативност са новите умения, които ще са необходими да притежава новото поколение на 21-ви век.
Акцент на събитието към момента беше развиване на умението за "работа в екип" и "комуникативни умения". Освен теоретични знания учениците имаха възможност да приложат наученото чрез състезания и игри.
С участието на самите ученици бяха изяснени какво съдържание се влага и разбира от тях за всяко едно от уменията.
Екипът им предложи да участват в едно предизвикателство, което те с желание и ентусиазъм приеха. Три отбора се състезаваха да направят кула от сламки, кламери, ластици, хартиено тиксо и листи.
Това, което учениците âвзехаâ от срещата бяха емоции, опит, разбиране, комуникация и възможност да изразят лично мнение, които ще използват в своите бъдещи начинания. |
Еко Партнърс, съвместно с община Горна Оряховица и СУ "Вичо Грънчаров" стартира кампания "За по-чисто училище". Домакини на образователната среща бяха госпожа Нели Атанасова - директор на училището и ЧЕТВЪРТОКЛАСНИЦИТЕ с класни ръководители г-жа Ваня Недкова, г-жа Мариана Георгиева и г-жа Маруся Йорданова. На срещата присъстваха г-жа Анка Йовчева и г-жа Денка Балабанова -учители в ЦДО.
Основна цел на кампанията е да се информират учениците за негативното влияние, което оказва върху околната среда и хората безразборното използване на природните ресурси, както и да насърчава разделното събиране на отпадъци и изгради ангажираност с проблемите.
Чрез открит урок екипът представи основните екологични проблеми, свързани с масовото разпространение на опаковките, необходимостта те да се рециклират и правилата за разделното им изхвърляне. Обособиха се кътове за разделно събиране на отпадъци в коридорите на училището, където бяха поставени картонени кошчета за разделно събиране на отпадъци и разяснителни материали.
Всички деца получиха подаръци от Еко Партнърс - текстилни торбички, и специални бои, с които нарисуваха своето еко послание върху тях. С нетърпение очакваме резултатите от състезанието и вярваме, че НАШЕ послание ще послужи за визуализация на кампанията |
|
|
|
|
Страница 71 от 155 |