В кампанията "Четяща България" се включиха и учениците на СОУ”Вичо Грънчаров” – Горна Оряховица . Маратонът на четенето е посветен на 23 април - Международен ден на книгата. В рамките на инициативата щафетата започна с учениците от 2 клас на Даниела Велчева, които се организираха и прочетоха приказките на Валери Петров, след което за тях приказката „Копче за сън” в библиотеката прочете и ръководителят на младежкия театър Симеон Христов. Последвани бяха от учениците на Татяна Георгиева от 4 клас. В училищната библиотека, те прочетоха и обсъдиха свои любими моменти от книгата „Малкият принц”.
На следващият ден в училищната библиотека отново се събраха ученици от втори клас, но този път с класен ръководител Емилия Димитрова, за които ръководителят на младежкия театър Симеон Христов също прочете приказката „Копче за сън” а децата обсъждаха ролята на книгата в нашия живот. В резултат на това желаещите да си заемат книги за прочит се увеличиха. |
Нашите пчелички жужат, а победителките Поли и Мики, усилено се готвят за регионалното Spelling Bee състезание!
Паолина Пенева и Микерем Вейселова се класираха на първо място и второ място в училищното Spelling Bee състезание на СОУ «Вичо Грънчаров», което се проведе на 21.03.2013 г. В надпреварата участваха 12 деца от 5, 6 и 7 клас, които се състезаваха в 11 кръга. Всички участници се представиха отлично, като най-добри бяха двете приятелки от 7а клас Поли и Мики. Накрая думата reason донесе победата на Поли.
Двете победителки ще имат честта да представят училището ни на регионалното състезание. Да ги подкрепим и им пожелаем успешно представяне във Велико Търново в събота на 20 април!
Благодарим на доброволката от Корпус на Мира на САЩ, Клеър Патано, която има основна заслуга в организацията на състезанието и подготовката на участниците!
Т.Петрова -преподавател по английски език |
|
На 14 април 2013 година единствен организатор в област Велико Търново на международното състезание „Лингвистично кенгуру” на фондация „Млада България” за четвърта поредна година отново е само СОУ „Вичо Грънчаров”! Ние не се отказваме от възможността нашите ученици от ІІІ до ХІІ клас да разкриват езиковите и граматическите си знания съответно по английски, немски и руски език, както и знанията си за историята, културното и литературно наследство, традициите и бита, характерни за Англия, Германия и Русия. Състезанието представя общите познания на участниците в съответната култура и език, развива тяхното логическо мислене, мотивира ги за бъдещи по-задълбочени лингвистични и литературно-исторически занимания. Участниците бяха 48. Чуждите езици, по които се проведе състезанието, са тези, които се изучават в училище: английски, немски, руски. Работи се в 5 групи. Максималният брой точки е 200. Всички решаваха тест с 40 въпроса с пет избираеми отговора, от които единият е верният. Резултатите от проведения регионален кръг ще бъдат обявени на 17 април. Резултатите за класираните за участие в националния кръг ще бъдат обявени на сайта на фондация „Млада България” в периода 13 -15 май http://www.mladabg.org/ Чуждите езици и културите на техните народи са ключът към света! С чуждите езици ставате по-добри! |
На 2 април е Международният ден на детската книга. Празникът се отбелязва от 1967 г. и неслучайно съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, който всички ние помним от детските си години като създател на едни от най-впечатляващите и запомнящите се приказки на всички времена.
Стартира и кампанията "Походът на книгите" на Асоциация "Българска книга", с която ще отбележи Международния ден на детската книга и Международния ден на книгата и авторското право, който се отбелязва на 23 април. Целта е да се повиши интересът към четенето на книги сред най-малките деца и да се алармира за негативните тенденции, свързани с грамотността.
В тази инициатива се включиха и „Раховчетата” от ІІ“в“ клас с класен ръководител Даниела Велчева. В тази връзка те се запознаха с творчеството и живота на датския сладкодумец. Посетиха училищната библиотека, където госпожа Панова им разказа за книгите и как те се подреждат и съхраняват . Спонтанно възникна идеята да подарят детски книжки на библиотеката, за да могат повече деца да се докоснат до нейната магия и да се обнови и обогати фонда й.
Така се роди и кампанията в нашето училище всеки да подари от детските си книжки, за да продължат техния живот в ръцете на бъдещите поколения. „В дните, когато го нямаше чичко Гугъл да ти каже всичко за всичко, цялото ни познание и култура са идвали от книгите. Нека сега в месеца на книгата всеки да преосмисли значението й , и да направи така, че да продължи нейния живот” – призоваваха малчуганите от 2 в клас и подариха 30 детски книжки в училищната библиотека.
Така месец април ще се превърне във време за рицари, мечти, приказни герои, срещи с популярни личности, изненади, музика и много книги. |
|
Двама наши ученици с престижни награди от Национални конкурси за детска рисунка.
Валентина Спасова от VIII клас е на първо място от Националния конкурс „Пролет върху листа“ гр. Кюстендил.
Конкурсът се осъществява в рамките на мартенските културни празници по повод "Кюстендилска пролет" - празник на град Кюстендил. Целта на конкурса е да представи произведения на изкуството от млади таланти, паралелно с традиционната художествена изложба "Кюстендилска пролет". Откриването и насърчаването на млади таланти, както и запознаването им с Кюстендилската изобразителна школа, са другата основна цел.
Емилия Джамбазова от IV клас е отличена със специална награда на СБУ Казанлък от Националния конкурс „Малките нашенци“.
Получени са над 1500 творби от 110 институции от цялата страна. Интересът към конкурса и многото участници в него са го утвърдили като един от най-престижните в страната, което доказва, че Казанлък се е наложил като културен център на България. „Малките нашенци” и „Присмехулници” съхраняват духа на големия майстор на писалката и четката - Чудомир, като същевременно дават възможност да се изяви и усъвършенства талантът на неговите наследници – бъдещото поколение .
Наградена с "Диплом" е и тяхната преподавателка Маргарита Рачкова!
Чудомирови празници се провеждат в Казанлък ежегодно в края на март и включват прояви от цялата културна сфера:
- Национален литературен конкурс “Чудомир”
- Национален базар на книги от български автори “Словото българско”
- Национален конкурс за весела детска рисунка “Малките нашенци”
- Национален театрален фестивал “Комедийният хит на сезона”
- концерти, изложби, дискусии, премиери на книги.
|
За осма поредна година СОУ „Вичо Грънчаров” има достойно присъствие и значимо представяне в националния кръг на олимпиадата по руски език. Тази година нашите „олимпийци” са седем! На 23 март 2013 година заедно със своите 170 връстници от цялата страна премериха знания и умения по руски език най-малките - петокласникът Мартин и шестокласниците Калина и Маринела; от ІІ възрастова група – Кристиан; от ІІІ – Михаела, а от ІV - Любослава и Рафаел. И както всяка година, така и тази, резултатите са много добри и отлични! Много силен старт имат участващите за първи път в национален кръг на олимпиадата по руски език - състезателите от І група: Калина – отличен (54 точки от максимум 60) и Маринела - 52 точки от максимума 60. С много добър резултат са Михаела, Кристиан и Мартин. Рафаел е с отличен 5.50. Този резултат зрелостникът ни може да използва при кандидатстване във ВУЗ. През юни 2013 година, когато вече ще бъде издадена дипломата му за средно образование, за постижението си ще получи удостоверение от МОМН. Любослава също е с отличен резултат – 70 точки от максимални 80. В протокола на МОМН тя заема трето място. Люси е включена от Международната асоциация на преподавателите по руски език и литература (МАПРЯЛ) със седалища в Санкт Петербург в предстоящото провеждане на дистанционен кръг сред победителите на олимпиадата по руски език, с цел излъчване на 10 победители. През новата учебна година се дава възможност за шеста поредна година да се работи по националната програма „С грижа за всеки ученик” – модул „Подготовка на талантливи ученици за участие в националната олимпиада”. На всички пожелаваме отлично представяне на предстоящото състезание „Лингвистично кенгуру” и нови успехи в следващите издания на олимпиадата по руски език! |
|
|
|
|
Страница 131 от 155 |