Кристиан Симеонов-VII клас спечели бронзов медал  от Дванадесетия регионален турнир по свободна борба - Новозагорска слава.
На 08.10.2016 г. в Нова Загорасе проведе състезание по борба в което участваха борците от СКБ "Локомотив" Горна Оряховица, сред които и Кристиан Симеонов VII клас. След една загуба и една победа той получи бронзов медал. |
От тази учебна година часовете по математика на Раховчетата от ІІ "в"клас, с класен ръководител Даниела Велчева ще бъдат по-различни и по-интересни от тези, които са имали в първи клас. Те имат възможността да се Â докоснат до магията "Джъмпидо" - софтуер, който предлага интересни игри, чрез които децата се учат не само да смятат бързо, но и да работят отборно, да си помагат и бързо да се ориентират в различните ситуационни игри.Тази възможност им предоставиха депутатите Красимир Каракачанов и Юлиян Ангелов, които спонсорираха закупуването на софтуера.
В първи клас те работиха с роботизираната пчеличка, с помощта на която правиха своите първи стъпки в програмирането и мултипойнт софтуера âЕнвижънâ, който събира цялата информация за това, което се е случило в класната стая и я дава на учителя. Може да се прави анализ на постиженията на всеки ученик, кои са били най-трудните въпроси за децата и пр.
Класната стая със сигурност изглежда много по-различна. И особено първите часове са много емоционални. Ако в "Енвижън" идеята е децата да са активни в клас, в âДжъмпидоâ има и още едно измерение - физическото. На децата не само е позволено да се движат в класната стая, а са насърчавани да го правят â контролирано и под формата на игра, все пак.
"Джъмпидо" са серия образователни игри, които покриват учебното съдържание по математика. Съдържанието е адаптиращо се â верните отговори утежняват играта, докато грешните я правят по-лесна, така че, ако някое дете се справя много добре с игрите, да не губи лесно интерес, както и обратното ако някой дете има известни пропуски, да не се обезсърчи заради това, че не може да реши една задача.
Игрите се играят с движение на тялото. Джъмпидо е едно невероятно средство за обучение. С Джъмпидо учениците използват уменията си по математика, за да се състезават един срещу друг - или да играят заедно, като размахват задачи по математика, за да победят!
Â В края на играта има обратна връзка, която нарочно съдържа най-основна информация. Целта не е да се сочи с пръст лошо справящият се ученик, а да се окуражава съвместната работа. Учителите могат да използват тази обратна връзка, за да получат обща картина за това как се справят учениците им.
 Джъмпидо е един вълшебен свят, който непрекъснато се променя! Няма начин на учениците да им доскучае, защото всеки път, когато играят, задачите са различни.
За днешните малчугани боравенето с новите технологии е като втора природа - те са родени с нея! Това означава, че традиционните методи за обучение работят все по-неефективно. Децата искат да могат да взаимодействат с всичко. Играта е идеален начин за решението на този проблем. Но освен забавление, Джъмпидо е образователен продукт - и заради това децата не могат да победят, без да разбират задачите по математика! Â Ето защо ученето на математика с Джъмпидо e неусетно. |
|
Учениците Мария Касърова от XI а клас, Пламен Петров от X а клас и учителите Сия Михайлова и Ваня Христова от СУ "Вичо Грънчаров" участваха в седма транснационална мобилност по проект на програма "Еразъм+", КД2. Проектът е финансиран от Европейската комисия.
От 25 септември до 1 октомври 2016 година се проведе седмата среща на партньорите по проекта. Домакин на дейностите по проекта беше Fulston Manor School, Sittingbourne, Великобритания. По време на визитата се изследва темата за миграцията и мултикултурализма чрез изготвяне на плакати и организирането на изложби по темите:""Защо се мигрира", Представяне на всяка държава с колаж от снимки и природни материалиâ, "Фотоколажи от снимки, заснети от Лондон по темата за миграцията и мултикултурализмаâ.
Българският екип от ученици участва в работни ателиета за изготвяне на плакатите за изложбата. Беше изготвен компютърен монтаж от националните флагове на 10-те страни, участнички от проекта â България, Белгия, Великобритания, Гърция, Кипър, Турция, Италия, Франция, Полша и Германия. На специално подготвена стена в училището с цветни спрейове се възпроизведе колажа от учениците на различните държави-партньори.
По време на срещата учителите Сия Михайлова и Ваня Христова разгледаха английското училище домакин, запознаха се със съвременни интерактивни методи за преподаване и посетиха часове по информатика, ИТ, дизайн и технологии.
За разпространяване на идеите на проекта бяха взети интервюта от директора на училището домакин, от учители и ученици от различните държави, които разказаха за дейностите по време на визитата. Интервюто беше излъчено по телевизия BBC.
Организираните от домакините посещения на исторически и културни забележителности в Рочестър, Кентърбъри, Лондон, Ситингбоърн и Лийдс обогатиха нашите знания за историята и културата на Великобритания и оставиха незабравими спомени.
Българският екип на проект Еразъм+. |
Тържествено откриване
на учебната 2016 - 2017 година
15 септември 2016 година
Начало: 9.00 часа
Място: УЧИЛИЩЕН ДВОР |
|
Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020 г.ÃÂ
Процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG05M20P001-2.004 "РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯТА ИМ ЗА УЧЕНЕ ЧРЕЗ ДЕЙНОСТИ, РАЗВИВАЩИ СПЕЦИФИЧНИ ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ (ТВОЯТ ЧАС) â ФАЗА 1"
Цели
Основна цел на проекта е създаване на условия за повишаване на потенциала на учениците и възможностите им за успешно завършване на средното образование чрез допълване, развиване и надграждане на техните знания, умения и компетентности, придобити в рамките на задължителната им подготовка в училище.
Специфични цели на проекта са:
- Развитие на уменията за учене, компетентностите, творческите и спортните способности на учениците в тематични области, които са извън включените в задължителната училищна подготовка;
- Преодоляване на образователните дефицити на учениците, които срещат затруднения в подготовката си по задължителните дейности в училище и повишаване на мотивацията им за учене;
- Повишаване на образователните постижения на учениците в определени научни области;
- Включване на по-голям брой ученици в извънкласни дейности посредством създаване на условия за провеждане на междуучилищни изяви и инициативи, при които ще се обединят образователните ресурси на повече училища;
- Превръщане на училището в по-привлекателно място за учениците, с което да се намали преждевременното им напускане на образователната система, и изграждане на по-висока увереност в собствените им сили, с което да се насърчи бъдещата им социална, професионална и личностна реализация;
- Създаване на ефективни механизми за участие на общността и родителите/близките на учениците в дейностите на училищата, с което ще се подпомогне изборът на ефективен набор от извънкласни дейности по интереси и дейности за преодоляване на образователните дефицити на учениците;
- Изграждане и прилагане на единен модел за обществен мониторинг на извънкласни дейности по интереси и на дейности за преодоляване на образователните дефицити на учениците, с което ще се осигури прозрачност на избора и провеждането им и разнообразие от възможности за развитие на способностите на учениците.
- Прилагане в извънкласните дейности на електронни/мултимедийни/продукти за постигане на достъпно знание, устойчивост на интересите на учениците и мотивираща, позитивна среда.
Индикатори
- Намаление на дела на преждевременно напусналите училище (ПНУ) от лицата на възраст между 18 и 24 г., включени в дейности по ОП: МОН ще отчита всяка година обхванатите ученици в дейности по процедурата.
- Дял на училищата, предлагащи дейности за повишаване мотивацията за учене, чрез развитие на специфични знания, умения и компетентности: 70%.
- Ученици, включени в дейности за повишаване мотивацията за учене, чрез развитие на специфични знания, умения и компетентности: 320 000.
Твоят час': как ще се реализира финансирането и дейностите по проекта
Проект âТвоят частâ си поставя амбициозни цели, които да постигне не само на национално ниво, но и във всяко училище. Вече са ясни и основните параметри на финансиране â поне през първата година. Как по-конкретно ще бъде финансирано изпълнението на училищните програми âТвоят часâ и доколко то ще позволи постигането на заложените цели?
I.àФинансирането на училищните програми âТвоят часâ ще следва три основни принципа:
1. Ежегодният бюджет за извънкласниàдейности ще бъде формиран на базатаàна всички ученици в дневна форма на обучениеàв съответното училище, макар чеàне се очаква всички ученици да бъдат включени в дейностите.
Голямото предизвикателство за всяко училище е да предложи подходящите дейности, които ще помогнат на идентифицираните ученици да преодолеят обучителните затруднения. Стандартните допълнителни занимания по български език и математика едва ли ще имат друг ефект, освен да отегчат учениците и да ги накарат да намразятàучилището. А и в крайна сметка âТвоят часâ не е за няколко допълнителни часа ЗИП БЕЛ или ЗИП Математика, а за иновативни форми, които могат да доведат до повишаване на мотивацията и преодоляване на обучителните затруднения. Необходими са иновативни форми: напр. български език може да се изучава и чрез занимания по театър, фолклор на етносите и т.н. Училищата в рамките на програмата âВсеки ученик ще бъде отличникâ, в които се обучават деца, чийто майчин език не е български, имат вече натрупан достатъчно опит за подобни иновативни практики. Една от тях е на ОУ Ã¢Г.С.Раковскиâ â с. Голямо Ново и изготвения от тях през годината âУчебник по добротаâ. Още такива практики могат да бъдат намерени наÃÂ
Важно е да се има предвид също така, че се предвижда поне 5 часа от дейностите за преодоляване на обучителни затруднения трябва да се провеждат съвместно с родителите, т.е родител може да влезе в час и да разкаже за своята професия, за традициите, практикувани в неговото/нейното семейство в миналото, да се включи във форум театър, който организират в часовете. За тази дейност на родителите също няма да се заплаща â тя е на доброволен принцип.
Възможно е в рамките на тези часове да се провеждат и индивидуални консултации с деца и родители. |
Мажоретният съста в при СУ "Вичо Грънчаров", гр. Горна Оряховица, с художествен ръководител Розалия Нанкова, прибави още една грамота от участието си в Международния фестивал за мажоретни състави и духови оркестри в Охрид 19-22.08.2016 г. Момичетата се представивиха в две фестивални вечери, като за пореден път впечатлиха зрителите със стилната визия, оригинален репертоар и синхрон в представянето. Изпълненията на сцената в центъра на Охрид бяха основно върху българска музика. По време на фестивала съставът имаше възможност да разгледа старинни обекти в Охрид , свързани с българската история- стария град, античния театър, паметниците на българските книжовници Св. св. Кирил и Методий, Св. Климент Охридски и Св. Наум, Самуиловата крепост. Особено вълнуваща беше разходката с кораб по Охридското езеро до остров Св. Наум. За успешното представяне във фестивала голямо значение имаше отговорното отношение на момичетата, които отделиха от свободното си време през ваканцията за репетиции. Участията в подобни фестивали все повече сплотява състава и дава възможност на всяко от момичетата да даде най-доброто от себе си. |
|
|
|
|
Страница 89 от 155 |