СОУ „Вичо Грънчаров“ стартира успешно работата си по проект „YOUropeans on the move - migrants between integration and tradition“.
Проектът "Европейците в движение - на мигрантите между интеграцията и традиция" е по програма ”Еразъм +”, Ключова дейност 2 – „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики”. Проектът се финансира от Европейската общност. В негоще вземат участие учители и ученици на възраст от 14 до 18 години от Германия, Великобритания, Беилгия, Франция, Италия, Гърция, Кипър, Полша, Турция и България. Ученици и учители ще реализират дейности по проекта и ще изготвят продукти през периода 01.09.2014-31.08.2017г. Чрез тях ще се подкрепи значението на темата за "Миграцията", която се отнася до всички европейски граждани, да се опознаят културата и традициите на отделните държави. Ще се споделят опит и идеи за намаляване процента на преждевременно напускащите училище и младежката безработица. Спрямо плана на проекта 2 учители взеха участие в среща за планиране в град Хамм, Германия от 10.11-14.11.2014 г. Там се проведоха дискусии между представители на училищата-партньори относно предстоящите дейности и тяхната организация. |
Насилието над деца е изключително сериозен проблем, значимостта на който се определя, както от неговото разпространение, така и от тежките последици, които може да окаже върху детското развитие. Неоспоримо право на всяко дете е да израсне в спокойна и здравословна среда, без насилие.
Дали е вербален, физически или онлайн, тормозът е съвсем реален проблем, който съществува във всяко училище, дори и сред най-малките деца. Тормозът е нещо, което често убягва на учителите и родителите, но при него децата страдат изключително много.
Милиони ученици и учители в много училища по света казват заедно НЕ на тормоза в училище чрез станалата вече традиционна „Седмица на справянето с тормоза". Тя се провежда ежегодно от 2004 г. насам и има за цел да стимулира ангажираността на учениците от всички възрасти за по-активно и непримиримо отношение към проявите на тормоз и насилие в училище.
„Седмицата за справяне с тормоза в училище" ще постигне своята цел, ако учениците се превърнат в централна фигура, като организатори, инициатори, координатори и изпълнители на всички прояви, свързани с противодействието на тормоза в училище както това правят в нашето училище. Качене на лентички, информационен къти хвърчило с послания и мото за кампанията.
|
|
За втора поредна година отбора по футбол V-VІІ клас завоюва І място в общинското първенство от „Ученически игри”. Момчетата от VІг и VІІ а,б класове спечелиха и трите си мача срещу ОУ ”Св.Св.Кирил и Методий”, СОУ ”Георги Измирлиев” и ОУ ”Иван Вазов”. Показвайки завидна техника и много физически усилия на трудния терен, те с основание спечелиха приза и ще представят училището и Общината в областния етап.
|
Избрахме именно този ден, за да станалата вече традиционна кампания „Учител-будител във виртуалното пространство“, защото искаме да Ви предложим още една възможност да разгърнете творческия си потенциал. „Учител-будител във виртуалното пространство 2014“ е кампания за провеждане на занятие, посветено на интернет-преживяванията на децата и младежите. Тя е първото от поредица събития, които Националният център за безопасен интернет организира в рамките на подготовка за отбелязване на международния Ден за безопасен интернет на 10 февруари 2015 г. Фокусът на урока са правилата за онлайн безопасност и по-точно правилата, които учениците сами ще одобрят като клас.
Защо правилата за онлайн безопасност са важна тема?
Смятаме, че разговорът за правилата в интернет е важен, защото той показва на децата и младите хора, че виртуалното пространство е част от нашия, човешкия свят и ние сме ежедневните главни герои в него. Той показва на учениците, че те имат възможността да управляват това, което им се случва в Мрежата. От друга страна, класната стая е чудесно място за обсъждане какво правим в интернет и как да се чувстваме в безопасност .
Кой може да се включи в кампанията „Учител-будител във виртуалното пространство 2014“?
Поканата е към всички учители и педагози в българското училище:
• По всички учебни предмети – от информационни технологии до рисуване! • От 1 до 12 клас! • От класния ръководител до възпитателя и педагогическия съветник! • От всяко населено място в цялата страна!
Как да се включите в кампанията?
1. Проведете 1 учебен час с Вашите ученици на тема „Нашите правила в интернет“, използвайки следните материали: ПЛАН ЗА УРОК с допълнителни насоки и ПРЕЗЕНТАЦИЯ. Можете да променяте елементи от урока и да използвате само нещата, които Ви допадат. Можете да решите дали бихте искали да използвате или не презентацията. Ние отчитаме различията на всяка възраст и затова сме разработили 3 варианта на материалите, така че да може да изберете подходящите за Вашите ученици. Изтеглете Вашия вариант:
• 1-4 клас План за урок Презентация Формуляр за обратна връзка • 5-8 клас План за урок Презентация Формуляр за обратна връзка • 9-12 клас План за урок Презентация Примерни правила Формуляр за обратна връзка Харта на онлайн правата и отговорностите на младите хора
2. След провеждане на урока попълнете ФОРМУЛЯРА ЗА ОБРАТНА ВРЪЗКА, която ще намерите в съответния пакет материали, с Вашите коментари и препоръки относно часа.
3. Изпратете ни Вашите обратни връзки и снимки на Вашите правила на
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
най-късно до 1 декември. Ако на снимките има деца, за предпочитане е да бъдат в група, а родителите да дадат писменото си съгласие.
Всички участници ще получат пакет награди – наръчник за учители „Младите хора между виртуалното и реалното“ за работа по казуси, свързани с интернет безопасността. Наръчникът е разработен от екипа на Националния център за безопасен интернет въз основа на работата на победителите в миналогодишния конкурс „Учител-будител във виртуалното пространство 2013“. Допълнителни награди са образователни материали на Националния център за безопасен интернет, подходящи за съответната възраст на учениците. Първите 15 учители, които ни изпратят правилата на техния клас, ще получат книги от издателство „Изток-Запад“.
Източник: http://safenet.bg/index.php?id=1391&art_id=17114
|
|
Две награди за учениците на г-жа Рачкова от 11-я национален конкурс „Златна есен-плодовете на есента” - Севлиево`14
Повече от 900 участници се включиха в 11-я национален конкурс „Златна есен-плодовете на есента” - Севлиево`14. В конкурса участваха възпитаници от 100 школи, клубове, училища, читалища и самостоятелно участващи творци от цялата страна. Елеонора Добрева -VI „в” клас спечели трета награда, раздел приложно изкуство, а Диляна Димитрова - X „а” клас получи специалната награда на фирма „ Росица”АД.
Целта на конкурса е да стимулира творческата енергия на децата в областта на изобразителното и приложно изкуство, за изявата им като млади таланти, да представи България като държава с традиции в отглеждането на земеделски култури и прибирането им.
|
Турнирът е за ученици на възраст от 8 до 18 години, разпределени в 9 възрастови групи. Провежда се в 3 дистанционни кръга и финално състезание в България.
Есенен кръг – през м. октомври
Зимен кръг – през м. януари
Пролетен кръг – през м. март
Финал – през м. юни
В трите предварителни кръга участниците се състезават или в училището, в което се обучават (ако има не по-.малко от 10 участници), или в училище-партньор за съответното населено място, в избран от училището ден от посочения в календара период.
В есенния кръг от СОУ”Вичо Грънчаров” имаме 2 златни медалиста Михаил Георгиев и Тодор Петров,2 сребърни медалиста Никол Иванова и Стефан Попов ; 4 бронзови медалиста Елин Нешев, Мария Лалова Кристина Янкова и Светлозара Колева . Всички 62 ма наши участници получиха сертификати .
Поздравления за учителите работили и подготвили учениците показали толкова добри резултати в едно от най - пристижните международни математически състезания.
Успех в следващите кръгове!
|
|
|
|
|
Страница 113 от 155 |