В дните преди светлия християнски празник Възкресение Христово блага вест озари СОУ „Вичо Грънчаров” - отново призово място! Този път от IІІ Национален конкурс за детско творчество „Великденско огънче в шепите си нося“. „Огъчето” е запалено и с много любов е обгрижено от мисълта и ръцете на шестокласничката Стефани Станева. Първото място е присъдено на Стефани в раздел „Литература” – проза, ІІ-ра възрастова група. Стефани е нашата литературна надежда! Нейното постижение е поредното след отличното и́ представяне в областния кръг на олимпиадата по български език и литература и националния кръг на състезанието по функционална грамотност „Любословие”. Стефани е гордост за своя учител г-жа Татяна Георгиева, за СОУ „Вичо Грънчаров”, за град Горна Оряховица и област Велико Търново, защото тя е единствената наградена участничка в раздел Литература” на Националния конкурс за детско творчество „Великденско огънче в шепите си нося“ |
С много престижни награди приключи математическата състезателна 2013-2014 година. На 12.04.2014г. се проведе Великденското математическо състезание. Във Великотърновска област повече от 600 ученици премериха математическите си знания и умения.
От СОУ”Вичо Грънчаров” участваха 57 ученици и се представиха отлично като заеха много призови места. Най-многобройна бе групата на първокласниците-133-ма, а Светлозара Колева зае второто място с 66 от 75 точки. Отлично се представи и Кристияна Янкова. От групата на четвърти клас Георги Кръстев е седми от 54 ученици, а Християна Христова е девета. Петокласникът Тодор Петров отново зае престижното второ място и изпревари ученици от ПМГ гр. Габрово. В първата десятка с отлични резултати са неговите съученици Кристиян Генчев и Александър Монев.От шестокласниците най-добре се представи Вилиан Попов –шесто място.
Многобройна бе групата на седми клас – 89 ученици . Калина Хаджиниколова се класира на второ място, а Маринела Славова е четвърта.
Отлично се представиха учениците от гимназиален клас. Деветокласничката Габриела Николова отново е в първата шестица- на пето място. От единайсти клас Христиана Стоева се класира на първото място в областта, а Светослав Цанев на пето. И за да завършим закономерността – успехи и в последния дванайсти клас. Марияна Савова зае трето място, а Христина Христова се класира на седмо място.
Честито на победителите! Пожелаваме много успехи !
Светъл и весел Великден! |
|
Във връзка със седмицата на детската книга, учениците от клуб „Млад журналист – Лъвски сърца” по проект УСПЕХ с ръководител Ваня Недкова, проведоха своето занятия в училищната библиотека. Със съдействието на госпожа Панова – библиотекар в библиотеката на СОУ „Вичо Грънчаров”, участниците в клуба се запознаха с живота на Вичо Грънчаров и на рода Грънчарови. Отсяваха огромната информация и четоха от книгата на Мария Шалаверова „Да се знае и помни”. .
Разговаряха върху наученото досега за журналистическата порфесия. Потвърдиха, че журналистиката е практиката на събиране, анализиране и интерпретация на информация за актуални събития, теми, явления, личности и тенденции на съвременния живот, представена в различни жанрове и форми и разпространена за масова аудитория. Журналистиката може да се разглежда и като наука при определени обстоятелства. Така улисани в старите книги те като трудолюбиви пчелички събираха необходимата им информация за подготовка на последния 3 брой на вестник „Лъвски сърца”, посветен на патрона на училището. |
В изпълнение на програмата по ремонт и реновиране на сградата в училището бяха ремонтирани 2 кабинета със средства от бюджета. Това е продължение на извършения ремонт по Международен фонд "Козлодуй" (МФК), администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и предоставяне на отлични условия за учене на учениците. През летните месеци предстои продължение на започнатото.
|
|
Учениците от 1 а клас с ръководител Миглена Димитрова, изучили вече всички букви, в седмицата на детската книга посетиха за първи път училищната библиотека. Разговаряха за книжките в библиотеката и ползите от тях. Pазбраха разликата между библиотека и книжарница. Получиха своите читателски картони и „молбата на книгата”. Зададоха много въпроси и обещаха да водят своите читателски дневници през лятото. |
продължава>
|
Раховчетата от ІІІ „в“ клас имат нов и необикновен приятел – пчелата робот Bee –Вot. С нея те ще учат докато се забавляват и ще се забавляват докато учат.
Bee-Bot- е програмируема играчка, която ще бъде гостенка в часовете им, а и в междучасията.
Мая( както я нарекоха децата ) ще се труди само след правилно зададени команди от самите деца . Затова те трябва добре да знаят таблицата, частите на речта, години от историята и още мноооого , мноооого неща. Действията на робота-пчела могат да бъдат програмирани така, че той да извършва определени движения. Задачите, които изпълняват всички учащи, разполагащи с Bee-Bot, са придвижване до определено място – цел върху предварителна разчертана мрежа от квадрачета . Тези макар и стандартни задачи могат да бъдат и творчески, ако се въвлече детето или ученика в дейности по създаване на пана с изображения, свързани с учебните програми по предмети и/или направления, както и с измисляне на нови задачи.
Днешните деца са модерни , имат различни потребности , трудно се приковава вниманието им само с маркер и звънец, затова новостите в образованието все повече навлизат в часовете на Раховчетата .
Роботът спомага развитието на пространствена ориентация и познавателните умения на децата, които имат още една причина да идват с желание и удоволствие на училище.
Първите опити за работа с Мая бяха свързани със знанията по Човекът и обществото, където Раховчета успешно отвеждаха пчеличката до години, владетели и събития свързани с нашата история. Всички се надпреварваха да и зададат задача, която тя да изпълни. |
|
|
|
|
Страница 120 от 155 |