Чудесният октомврийски есенен ден отведе ученици от II "А", III "А" , III "Б"и III"В" клас и техните класни ръководители на екскурзия до гр. Габрово и околността.
В събота децата се забавляваха в Дома на хумора и сатирата, посмяха се на шегите за скъперничеството на габровци и участваха в активности по опазване на околната среда. Посетиха първия по рода си в България музей на открито - АЕК "Етъра", където се включиха във възстановка на българския бит, култура и занаятчийство и научиха много интересни факти за живота на хората в миналото. На занаятчийската улица наблюдаваха работата на майсторите - ножари, грънчари, дърводелци, кожари, хлопкари, бакърджии, кожухари и опитаха от сладките лакомства в шекерджийницата.
Деца и учители се потопиха в атмосферата на българския фолклор на провеждащия се Детски фолклорен фестивал.
Следващият обект по маршрута бе красивият Соколският манастир. Разположен в местността Соколова пещера, манастирът очарова децата с красиво изписаната църква и един от шедьоврите на майстор Колю Фичето - Соколската чешма в двора.
Пъстрите багри привлякоха учениците за игри на обширната поляна, а най-малките събраха красиви есенни листа, с които ще работят в часовете по изобразително изкуство и технологии и предприемачество.
Последна спирка в наситения с емоции ден беше Дряновският манастир "Св. Архангел Михаил". Тук учениците научиха за ролятана манастира по време на Априлското въстание и битката на четата на поп Харитон. Порадваха се на животните в зоокъта и заредени с много емоции се върнаха вкъщи.
А следващата екскурзия вече е планирана. Къде ще ги отведе...??? |
В периода 5-10 октомври училищата във всички европейски страни отбелязват важността на изучаването програмирането и развитието на творческото мислене . Инициативата "Европейска седмица на програмирането" има за цел да представи програмирането и цифровата грамотност по забавен и развлекателен начин. СУ "Вичо Грънчаров" се включи в събитието и регистрира девет проведени събития. Посланиците на EU Code Week за България одобриха всичките активности. Средно училище "Вичо Грънчаров" получи сертификат за принос за успеха на Европейска седмица на програмирането за проведените обучения Bootcamp и Киберскаути. Бъдещите малки програмисти от І "а" - класен ръководител Кремена Витанова, І"б" - класен ръководител Даниела Велчева, ІІ"а" - класен ръководител Ваня Недкова, ІІ"б" - класен ръководител Анка Йовчева, ІV"а" - класен ръководител Зарка Гайдарова и ІV"б" - класен ръководител Славка Иванова са сертифицирани за активен принос за реализирани дейности, в които се запознаха и работиха с интерактивeн софтуерза занимателно обучение по математика.
Поздравления на всички, които активно се включиха в инициативата! |
|
Education and Training Network проведе обучение в СУ "Вичо Грънчаров" за ученици от VIII до XI клас на тема:"УЧИ, РАЗРАБОТВАЙ, ИГРАЙ!". Дейностите се проведоха по предварителна програма и имаха за цел да обучат участниците да изграждат мобилно приложение.
Обучителите запознаха учениците с основните концепции на програмирането и разработването на мобилни приложения.Разделени на екипи,момичетата и момчетата, експериментираха по лесен и забавен начин с дизайна и разработването на приложения чрез използване на среда за визуално програмиране. По време на дейноститие развиха различни умения като анализ на взаимодействието човешко-дигитално устройство, решаване на проблеми и прототипиране. Bootcamp показа на учениците как даден проект за да се счита за успешен се нуждае от точно програмиране, стъпка по стъпка, от първоначалната идея до крайната цел.
В края на обучението, участниците създадоха мобилно приложение, което да се лансира на пазара. До обучението по изключение бяха допуснати и шестокласниците Никол и Мартин, които впечатлиха лекторите.
На всички наши ученици пожелаваме да се все така инициативни, търсещи и знаещи.
Благодарим на Luiano Marino, PresidentEducation and Training Network Daniele Masatroberti, Director ETN и учителите от СУ "Вичо Грънчаров" - Десислава Йорданова и Милена Костадинова, които реализираха проекта. |
Ученици, учители и родители от СУ,,Вичо Грънчаров" отбелязаха Световния ден на ходенето, организирано от Министерство на младежта и спорта и Българска асоциация "Спорт за всичкиâ. Дейностите са координирани от Община Горна Оряховица и включват пешеходен и велопоход. Групата колоездачи води преподавателя в СУ "Вичо Грънчаров" Ивайло Караиванов. Ръководител на пешеходците грънчаровци бе Еленка Йотова. С най многобройно участие бяха децата от нашето училище, а второкласникът Ивайло Бончев - най-малкия участник в инициативата. За всички имаше награда тениска и талон за участие в спортния ден. Надяваме се да отпразнуваме още много спортни дни с колеги, приятели и ученици
|
|
С изпълнението на "Излел е Дельо хайдутин" и "Шопски припевки" Ивета Попхристова завоюва две отличия за един ден: I-во място и специална награда за най-атрактивно изпълнение от VII Национален фолклорен фестивал "С хоро и песен във Водица всяка есен" и златен медал от НФС "Автентичност и съвремие", гр.Попово. Във Водица Ивета се надпява с над 1000 участници от 14 области на страната, а в Попово се състезава с над 2600 певци и инструменталисти. И в двата форума талантът й беше оценен от жури в състав от утвърдени музиканти - акад.,проф., д-р Любен Цветанов Досев и гл.ас. д-р Димо Енев Енев от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" гр.Пловдив, Таня Илиева Досева-солистка на Конушенски народен оркестър, Янка Рупкина, Галина Дурмушлийска, Светла Караджова, Калинка Вълчева, Стоян Варналиев, Петър Кирилов и др.
Ивета развива таланта си в НЧ "Развитие - 1884" с.Поликраище, с вокален педагог Георги Петров.
От тази учебна година тя е петокласничка в СУ "Вичо Грънчаров"
Пожелания за много успехи ! |

III място за Росен Тонев от VI"б" клас и достойно представяне на Павлина Станчева в третото издание на Национална фолклорна среща "Автентичност и съвремие 2019" в гр. Попово. Събитието се проведе на три сцени в периода 27 - 29.09. 2019 г. В него взеха 2600 певци и интструменталисти. За Росен това е първо участие в толкова мащабен форум с конкурсен характер, а за Павлина - първото официално излизане на музикалната сцена. Младият гайдар впечатли журито с изпълнение на пиесите "Ръченица" и "Трите пъти", а Павлина очарова публиката с "Хорце" и "Пайдушко хоро" изпълнени на кавал.
Музикален педагог на двамата млади изпълнители е Стефан Печикамъков, учител по музика в нашето училище. Преди по-малко от година той запалва интереса към народните инструменти у децата и от тогава ги обучава на кавал и гайда и им разкрива красотата на българския фолклор.
"Това е начинът да се съхрани българското в днешно време " като предаваме най-ценното, духовното на децата си!- споделя Стефан.
Успех, млади музиканти! |
|
|
|
|
Страница 5 от 128 |